Związek na piątkę z plusem – co sprawia, że związek jest szczęśliwy


















Ostatnio pisałyśmy o tym, skąd możemy wiedzieć, że w naszym związku źle się dzieje. Teraz, dla równowagi, zwrócimy uwagę na cechy udanych i szczęśliwych związków.

Dlaczego w ogóle o tym pisać? Ano warto wiedzieć nie tylko to, co musimy naprawić, ale też jak skierować nasze starania w dobrym kierunku.

Żaden człowiek, a co za tym idzie, żaden związek, nie jest idealny. Wszyscy miewamy gorsze dni, a nasze frustracje zwykle wylewamy w domowym zaciszu. Czasem jesteśmy nieporządni, zdarza nam się nie zrozumieć partnera czy postąpić egoistycznie. Nie możemy tego uniknąć. Jednak paradoksalnie, w dobrym związku powinniśmy mieć na to przyzwolenie. Oboje wiemy, że jesteśmy tylko ludźmi i kochamy się za równo za swoje zalety, ale także wady. To oddaje istotę pierwszego punktu, którym jest…

1.       Akceptujemy się

Akceptacja wcale nie znaczy, że musimy uwielbiać wszystkie cechy naszego partnera. Nie jesteśmy zobligowani do lubienia tych samych ludzi, rzeczy czy aktywności. Jedni są bardziej porządni, a innym nie przeszkadza, jeżeli naczynia poleżą w zlewie parę godzin dłużej. Nie lubisz kolegów swojego chłopaka – nie wychodź z nimi. Zostań w domu, spotkaj się z przyjaciółką, odwiedź rodziców. To samo tyczy się hobby – nie zmuszajmy się do chodzenia na salsę, jeżeli nie mamy na to ochoty, bo tylko popsujemy wyjście partnerowi. Jedyne co musimy zrobić, to zaakceptować, że partner może lubić co innego, niż my i pozwolić mu na to. Często to nasze nastawienie do egzekwowania prawa do wolności przez naszego partnera jest większym problemem, niż rzeczywiste działanie. Kontrola i zmuszanie do przyjęcia naszej woli, zawsze kończy się źle dla obojga i prowadzi do niechęci, frustracji i w rezultacie, do rozpadu związku.

2.       Rozmawiamy i wybaczamy

Partnerzy w szczęśliwych związkach, żyją ze sobą, a nie obok siebie. Nie zamiatają nierozwiązanych kłopotów pod dywan, tylko rozwiązują je poprzez rozmowę. W udanym związku, oboje partnerzy są nastawieni na budowanie stabilności i szukanie pokojowych rozwiązań w obliczu konfliktu. Oboje widzą w sobie ludzi i traktują się z szacunkiem, dzięki czemu, łatwiej im zobaczyć punkt widzenia drugiej osoby.
Podczas kłótni, jeżeli taka się zdarzy, działamy pod wpływem emocji. Nie możemy jednak obrazić ani fizycznie zranić drugiej osoby. Partnerzy wiedzą, że pewnych granic nie można przekroczyć i trzymają się tego, nawet w fazie największej wściekłości. Kiedy emocje opadną, nadchodzi czas na przemyślenie swojego zachowania i pojednanie. W szczęśliwym związku wybaczamy i szukamy rozwiązań.

3.       Trzymamy się razem

Jesteśmy my przeciwko światu. Partnerzy w udanym związku wspierają się nawzajem w każdej sytuacji. Siedząc wspólnie ze znajomymi, nie narzekają na siebie nawzajem. Nie pozwalają innym na krzywdzenie partnera i trzymają jego stronę podczas konfliktu. Związek powinien opierać się na poczuciu bezpieczeństwa. Musimy mieć pewność, że partner będzie dla nas zawsze wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Może nie zgadzać się z naszymi działaniami czy pomysłami, ale przed innymi, zawsze jesteśmy jednością. Wiele par potrafi, często nieświadomie, upokorzyć partnera przed znajomymi, a nawet kolegami z pracy. To niedopuszczalne.

4.       Możemy być sobą

Mówimy to, co czujemy i robimy to, na co mamy ochotę. Nasz partner nie krytykuje i nie wyśmiewa naszych upodobań. Powinniśmy czuć się swobodnie w swoim towarzystwie. Pozwolić sobie na głośny śmiech, beknięcie czy dziki taniec do Makareny. Jeżeli nie możemy być sobą przy naszym partnerze, to kiedy?
Istnieją oczywiście pewne granice, które wyznacza sobie każda z par. Należy jednak zrobić to bez ograniczania swoich wolności. Jeżeli czujemy, że partner nie nas nie akceptuje i nie pozwala nam na ekspresję siebie, faktycznie nie istniejemy w tym związku w pełni i musimy zastanowić się nad jego kontynuacją.

5.       Doceniamy się

Kiedy kochamy, zależy nam na szczęściu drugiej osoby i staramy się sprawić, aby była szczęśliwa. Zauważanie małych i dużych gestów uczucia, którymi się darzymy, jest równie ważne. Mogą być to drobnostki, np. wstanie wcześniej w niedzielny poranek, aby obudzić partnera zapachem świeżej kawy, ale także rzucenie palenia czy przeprowadzka do innego kraju, bo partner jest obcokrajowcem. Te wszystkie poświęcenia muszą zostać przez nas zauważone i docenione. Zdarza nam się uważać, że partner ma obowiązek zmienić się dla nas czy naszego związku, dlatego nie widzimy konieczności podziękowania mu, czy chociażby zauważenia to co robi. To duży błąd. Wzajemne docenianie siebie daje nam motywację do dalszego budowania jeszcze lepszej relacji i buduje miłość.

Dobry związek nie powstaje z dnia na dzień. To ciężka praca, zarówno nad sobą jak i nad relacją, którą muszą wykonać oboje partnerzy. To łączenie naszej wolności z drugą, równie niezależną jednostką, która posiada własne wartości, cele i doświadczenia. To nie lada wyzwanie dla obojga partnerów, którzy muszą połączyć siły w jedno szczęśliwe „my”.

Róża Salti

0 komentarze:

Prześlij komentarz